انواع فاضلاب

بدون دیدگاه
  • فاضلاب خانگي
  • فاضلاب صنعتي
  • فاضلاب  سطحي
  • فاضلاب کشاورزی

فاضلاب خانگي

فاضلاب خانگي خالص عبارت است از فاضلاب دستگاه هاي بهداشتي خانه ها مانند توالت ها ، دستشويي ها ، حمام ها ، ماشين هاي لباسشويي و ظرفشويي ، پساب آشپزخانه و يا فاضلاب حاصل از شستشوي قسمت هاي گوناگون خانه.

معمولا خواص اين فاضلاب ها در سطح يک کشور يکسان است ولي غلظت آن به مقدار مصرف سرانه آب در شهر ها بستگي دارد .در شبکه هاي فاضلاب شهري ، آنچه که فاضلاب خانگي ناميده مي شود علاوه بر فاضلاب خانگي نيز ، داراي مقداري فاضلاب حاصل از مغازه ها ، فروشگاه ها و رستوران ها نيز هست که اجباراً از سطح شهر ، بطور پراکنده وارد کانال هاي فاضلاب مي شوند.

در این پسابها انواع موجودات ریز میکربها و ویروس ها و چند نوع مواد شیمیایی معین و جود دارد که عمده ترین آن آمونیاک و نیز مقداری اوره می باشد . این فاضلابها باید از مسیر های سر بسته به محل تصفیه هدایت گردند. جهت خنثی سازی محیط قلیایی این فاضلابها که محیط مناسب برای رشد و نمو میکربهاست از کلر استفاده می شود

فاضلاب صنعتي

فاضلاب هاي صنعتي و پساب کارخانه ها کاملا بستگي به نوع فرآورده کارخانه دارد . با توجه به اين موضوع ، مهم ترين تفاوت هاي فاضلاب صنعتي خانگي عبارتند از :

  • امکان وجود مواد و ترکيبات شيميايي سمي در فاضلاب هاي صنعتي بيشتر است .
  • فاضلاب صنعتي ، خاصيت خورندگي و درجه اسيدي بيشتري دارد .
  • امکان وجود موجودات زنده در فاضلاب صنعتي کمتر است .

تنها بخشي از فاضلاب هاي صنعتي وجود دارد که در اکثر کارخانه ها داراي خاصيتي کم و بيش يکسان است . اين فاضلاب ، حاصل از تشکيلات خنک کننده کارخانه هاست . ميزان آلودگي اين فاضلاب به تعداد دفعات استفاده از آب در قسمت هاي خنک کننده بستگي دارد . معمولا آلودگي فاضلاب اين بخش کمتر از آلودگي فاضلاب ساير قسمت هاي کارخانه است و بيشتر آلودگي آن نيز به علت وجود مواد نفتي و روغني است .

مواد شیمیایی موجود در فاضلابهای صنعتی

بسته به نوع کارخانه ها و محصول تولید آنها ترکیبات شیمیایی و در صد آنها در پسابهای صنعتی متفاوت است.
اما از مهمترین این ترکیبات می توان به : آسنیک سرب کادمیم و جیوه اشاره کرد. این مواد از طریق پساب کارخانجات تهیه کاغذ پلاستیک مواد دفع آفات نباتی استخراج معادن وارد آبهای جاری جاری و محیط زیست می شود.

از مهمترین فجایع آلودگی با جیوه به فاجعه آلودگی آب رودخانه میناماتا در ژاپن با ترکیبات ارگان و مرکوریک که به عنوان کاتالیزور در کارخانه پلاستیک سازی استفاده می شود میتوان اشاره کرد که طی آن مردم اطرف رودخانه به مرض اسرار آمیزی مبتلا شدند که ناشی از وجود جیوه فراوان در بدن آنها بود و هزاران نوزاد ناقص الخلقه و فوت تعدادی از مردم ونتیجه آلودگی آب با پساب این کارخانه بود.

فاضلاب سطحي

فاضلاب سطحي ناشي از بارندگي ، ذوب يخ ها و برف هاي نقاط بلند است . اين فاضلاب ها به علت جاري شدن در سطح زمين و تماس با آشغال هاي روي زمين و شستشوي سطح خيابان ها و پشت بام ها آلوده شده و همچنين ، مقداري مواد آلي و معدني به آنها اضافه مي شود . لذا ، در شروع بارندگي درجه آلودگي فاضلاب هاي سطحي زياد و پس از پاک شدن سطوح بارش از مقدار آلودگي آن کاسته ميشود.

فاضلاب کشاورزی

در این فاضلابها سموم کشاورزی مانند هیدرو کربنهای هالوژنه ddt  آلودین ترکیبات فسفر دار نظیر پاراتیون وجود دارد.

مخصوصا ترکیبات ترکیبات هالوژنه بسیار خطرناک هستند. وهنگاهی که توام با کشاورزی در لایه های زمین نفوذ نمایند یا به بیرون از محیط کشا ورزی هدایت شوند باعث ایجاد فاضلابهای کشاورزی فوق العاده خطر ناک می شوند.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.